2020. március 29., vasárnap

Lakberendezés

2014-ben tavaszán kezdtük el az építkezést. Azóta folyamatosan bújom a Pinterestet, a lakberendezési blogokat (OtthonkommandóTérkultúra...) és Facebook oldalakat, ill. a Veranda című újságot. Sokat tanultam, inspirálódtam ezekből.

Nagyon sok lakberendezési stílus létezik. Mediterrán, skandináv, provence-i, eklektikus, stb. Ezekről nagyon sokat lehet olvasni, tanulni. Amiről viszont nem lehet hallani egy hangot se Magyarországon, az a magyar (vidéki) lakberendezési stílus!!!! Magyar hagyományokon alapuló, mégis mai lakberendezési stílus. Egyszer egy jó magyar lakberendező bemutatta a legújabb lakását. Egy kommentben valaki azzal dicsérte meg, hogy a világ bármely pontján megállná a helyét a lakás. Számomra viszont az lenne a legnagyobb érték, ha akadna olyan lakberendező, aki olyan berendezést tudna tervezni, amiről végre lehet tudni, hogy magyar!!!

Makovecz Imrének és tanítványainak, a Vándoriskolásoknak, Szűcs Bandi bácsinak hála, újra vannak olyan építészek, akik  felhasználják a magyar népi építészet elemeit, és abból olyat tudnak alkotni, ami a mai világban is megállja a helyét. Viszont, ha csak megnézzük a Veranda Magazint, akkor azt láthatjuk, hogy legtöbb esetben a gyönyörű házakhoz sajnos nagyon gyenge lakberendezés társul.
Van az a stílus, amit én csak "csárda stílusnak" nevezek, kékfestő terítőkkel, függönyökkel, és minden négyzetcentiméter telepakolva régiségekkel....
A másik, amikor sima fenyőbútorokkal van berendezve az egész ház...
Ezeknél azért jobbat is ki lehet találni! Remélem nekem sikerült. :)
Egyszer a lányom egyik barátnője azt mondta, hogy nagyon szép a házunk, egységes, olyan hagyományos, de mégis modern. Ennél nagyobb dicséret nem is kell egy kamasztól! :)

De miért is akartam én olyan házat, amelynek az építészetében és a lakberendezésében is a magyar hagyomány játssza a főszerepet?
Vidéken élünk, gazdálkodunk. Mi is és a gyerekeink is néptáncolnak. Nem csak mi, hanem a gyerekeink is népzenét  hallgatnak. A magyar hagyomány az életünk legfontosabb része. A motívumok, amiket használunk, azok nem csak dekorációk, hanem jelentésük van. Akit ez jobban érdekel, az hallgassa meg Grátz Antal építész előadását.




Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése